Mi van a Voyagerek aranylemezein?
A NASA 1977-ben két űrszondát indított útjára, a Voyager 1-et és 2-t, amelyek ma már messze túl járnak naprendszerünk határain. Mindkét szonda fedélzetén egy különleges “időkapszula” található: egy aranylemez, amely az emberiség üzenetét hordozza az esetleges földönkívüli civilizációk számára.
Az aranylemez tartalma

Fotó: NASA
Az aranylemez valójában egy 30 centi átmérőjű, arannyal bevont rézlemez, amely hangokat, zenét és képeket tartalmaz a Földről, áll a NASA weboldalán. A lemezen található:
- 115 kép, amelyek bemutatják bolygónk sokszínűségét
- Természeti hangok, mint madárcsicsergés, bálnaének, szél és mennydörgés
- Üdvözletek 55 különböző nyelven
- 90 perc zene a világ különböző kultúráiból
- Az ENSZ főtitkárának és Jimmy Carter elnöknek az üzenete
A zenei válogatás klasszikus műveket tartalmaz Mozarttól, Bachtól és Beethoventől, de helyet kapott benne Chuck Berry “Johnny B. Goode” című rock and roll száma is, ami a Popular Science beszámolója szerint nem kis vitát váltott ki a válogatást készítő bizottságban.
A projekt háttere
Az aranylemez ötletgazdája és a válogatást készítő bizottság vezetője Carl Sagan híres asztrofizikus volt. A csapat tagjai között volt Timothy Ferris, a Rolling Stone magazin szerkesztője és Sagan akkori felesége, Linda Salzman is. Közel egy évig dolgoztak azon, hogy mit tartalmazzon ez a különleges lemez.
Kihívások és kompromisszumok
A válogatás során számos kihívással kellett szembenézniük. Például eredetileg szerettek volna egy meztelen férfi és nő fotóját is elhelyezni a lemezen, de végül csak egy körvonalrajz került rá. Az emberi test anatómiai részletei azonban megjelennek egy, a gerincesek evolúcióját bemutató ábrán.
Az aranylemez jelentősége
Bár rendkívül kicsi az esélye annak, hogy valaha is rátalál egy idegen civilizáció a Voyager szondákra, az aranylemez mégis fontos szimbóluma az emberiség nyitottságának és kapcsolatteremtési vágyának. Ahogy Carl Sagan fogalmazott: “Ez az ‘üvegbe zárt üzenet’ elindítása a kozmikus ‘óceánba’ valami nagyon reménytelit sugall az életről ezen a bolygón.”
Az aranylemez így nem csak egy tudományos küldetés része, hanem az emberiség mélyebb vágyainak kifejeződése is: szeretnénk megérteni a világegyetemet, és azt is szeretnénk, ha minket is megértenének. Az aranylemez az emberi kreativitás, tudásvágy és a békés kapcsolatteremtés iránti elkötelezettség időtlen szimbóluma marad, amíg csak a Voyager szondák száguldanak a csillagok között.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A világ legmagasabb tervezett felhőkarcolói
Átírhatja a történelemkönyveket ez a két, 7000 éves női holttest!
Magyar kutatók segítségével tettek meglepő felfedezést a földi élet fejlődésével kapcsolatban
A kutatók szerint egy amerikai vulkán egyre közelebb van a kitöréshez
Egy halálos táncot járó csillagpár a közelünkben fog felrobbanni
Furcsa, római kori temetkezést találtak Dunavecsén